Środki ochrony wzroku i twarzy dzielą się na:
Okulary ochronne produkowane są z bocznymi osłonami lub bez osłon. Soczewki wykonane są z nietłukącego się szkła lub z tworzywa sztucznego. Szkła przezroczyste, bez filtrów ochronnych, służą głównie jako ochrona przed różnego rodzaju odpryskami ciał stałych lub cieczy. Szkła posiadające filtry ochronne są specjalnie barwione i chronią przed promieniowaniem ultrafioletowym, podczerwonym i przed jaskrawym światłem. Gogle ochronne ściślej niż okulary obejmują twarz w okolicy oczu. Posiadają najczęściej właściwości zabezpieczające przed zaparowaniem szkieł. Praca ze szkodliwymi czynnikami chemicznymi wymaga stosowania gogli z pośrednim systemem wentylacji.
Osłony twarzy wykonane są z tworzyw sztucznych (np. poliwęglanu) lub z metalowej siatki. Mogą być wyposażone w filtry chroniące przed szkodliwym promieniowaniem. Osłony – w zależności od konstrukcji i tworzywa – przystosowane są do prac w różnych środowiskach, np. przy kontakcie z chemikaliami czy możliwości zetknięcia się bądź uderzenia z cząstkami stałymi. Mogą chronić również podbródek oraz szyję.
Przyłbice spawalnicze składają się z korpusu, ramki i nasady filtrów. Mocowane są na głowie użytkownika za pomocą nagłowia lub na hełmie ochronnym. Chronią całą twarz.
Tarcze spawalnicze trzymane są przez pracownika w ręku, np. podczas spawania. Chronią oczy, twarz i szyję. Składają się z korpusu, ramki na szybkę, filtra i rękojeści.